Kupno mieszkania w dobie pandemii - czy zdecydować się na zakup?

Kupno mieszkania w dobie pandemii – czy warto?

Ostatnimi czasy niewątpliwie staliśmy się świadkami, a zarazem bezpośrednimi uczestnikami nowej rzeczywistości. Pandemia okazała się być czynnikiem mającym ogromny wpływ na zmianę organizacji ładu społecznego, naszego sposobu zachowania czy warunków koegzystencji, w których wszyscy musimy odnaleźć się na nowo. Okazała się również niezmiernie istotnym elementem branym pod uwagę przy podejmowaniu szeregu decyzji, również tych finansowych. Stąd, w niniejszym artykule postaram się pochylić nad kwestią kupna mieszkania w dobie pandemii. Odpowiem na pytanie czy w obecnym czasie warto poświęcić swoje środki finansowe na kupno mieszkania. Postaram się wysnuć predykcje dotyczące dalszych sentymentów na rynku nieruchomości. Zwrócę uwagę na korzyści oraz zagrożenia płynące z kredytów mieszkaniowych w czasie Covid-19, jak i rolę doradcy kredytowego w tych niestabilnych czasach.

Potencjalne wahania cen na rynku nieruchomości

Przez wielu analityków pandemia postrzegana jest jako istotny bodziec mający wpływ na zmianę sentymentu na wielu rynkach, m.in. na rynku nieruchomości. Skutkiem tego, wiele osób wstrzymuje się z decyzją zakupu mieszkania licząc na dalsze spadki wartości lokali, a tym samym, w późniejszej perspektywie, możliwość zakupu nieruchomości po korzystniejszej cenie. Osobiście wstrzymałbym się z tego typu osądem sytuacji. W mojej opinii, wątpliwym jest, aby miały miejsce znaczące spadki cen na rynku pierwotnym mieszkań. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż deweloperzy dokonali zakupu działek kilkanaście miesięcy temu. Zostały już podpisane umowy z generalnymi wykonawcami oraz zaciągnięte kredyty bankowe na uprzednich warunkach, stąd istnieje znikoma możliwość manipulacją ceny, gdyż cały projekt deweloperski musi zachować rentowność. W umowach deweloperskich, banki zastrzegają tzw. minimalną cenę sprzedaży – staje się ona swoistym hamulcem, w potencjalnym obniżaniu cen. Tak skonstruowana umowa pomiędzy bankiem a deweloperem skutecznie uniemożliwia spadek cen mieszkań na rynku pierwotnym. Czas pandemii spowodował również wstrzymanie a jednocześnie opóźnienie w czasie wielu inwestycji deweloperskich. Rzesza potencjalnych nabywców, mając na względzie niepewną sytuację ekonomiczną, zrezygnowała z zarezerwowanych wcześniej mieszkań, dlatego też, do strefy podażowej wraca niemała ilość atrakcyjnych lokali. W mojej opinii, wszystkie te czynniki, pomimo obecnej stagnacji na rynku mieszkaniowym, w perspektywie czasu wpłyną na nieunikniony powrót popytu na mieszkania. Jeżeli na rynku pierwotnym miałby nastąpić dalszy spadek cen, będzie on zaledwie kilkuprocentowy. Natomiast gdy sytuacja ulegnie stabilizacji, potencjalni kupcy wrócą ze zdwojoną siłą, a zredukowana ilość mieszkań na rynku przyczyni się do kontynuacji wzrostu cen. Niemniej, rynek wtórny rządzi się zgoła odmiennymi prawami, wobec czego istnieje prawdopodobieństwo, że na rynku mieszkań używanych pojawią się bardziej znaczące obniżki cen. Należy wziąć pod uwagę scenariusz, iż na sprzedaży mieszkań może zależeć osobom usiłującym podreperować swoją sytuację finansową, co skutkować może istotniejszym obniżeniem cen mieszkań na rynku wtórnym.

Pandemia a kredyt hipoteczny

Kluczowy aspekt, na który warto również zwrócić uwagę podczas rozważań kupna mieszkania w dobie pandemii, z pewnością stanowi zagadnienie kredytów. Warto zauważyć, iż ze względu na jeszcze niestabilną sytuację finansową wielu osób, związaną z wybuchem pandemii, banki podchodzą bardziej restrykcyjnie do procedury udzielania kredytów. Oczywiście, jeśli klient nie stracił płynności finansowej, a jego profil jak najbardziej nie budzi przeciwskazań do udzielenia kredytu, taki kredyt z pewnością uzyska.

Istotna rola doradcy kredytowego

Niestabilna sytuacja obecnych czasów, podobnie jak w dobie poprzedniego kryzysu, nieodłącznie wiąże się z całą gamą pytań oraz wątpliwości potencjalnego nabywcy mieszkania. Kupno mieszkania to nierzadko decyzja na całe życie, dlatego też warto wziąć pod lupę wszystkie możliwe scenariusze oraz skrupulatnie zastanowić się nad ofertą kredytową każdego banku, gdyż nawet najmniejszy detal może wpłynąć na późniejszy etap spłacania rat, a co ważne ostateczną kwotę kredytu. W tym miejscu pojawia się istotna rola doradcy kredytowego. Obecna sytuacja wymaga od doradcy nie tylko wiedzy popartej wieloletnim doświadczenia, ale i elastyczności, umiejętności zrozumienia sytuacji klienta w najdrobniejszym szczególe oraz bieżącej znajomości niuansów ofert kredytowych wszystkich banków. Ponadto, z uwagi na aktualnie obowiązujące obostrzenia epidemiologiczne, warto aby doradztwo kredytowe obrało kurs świadczenia pomocy zdalnie. Dzięki najprostszym metodom technologicznym jesteśmy w stanie korzystać z usług specjalistów, biorąc udział w konsultacjach online, nie narażając zdrowia naszego oraz naszych bliskich, które w tych czasach, jak i w każdych innych, jest bez wątpienia dobrem najcenniejszym. Firma KONSULT gwarantuje kompleksową pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego, a wszystkie procedury oraz kontakt z klientem oferuje również w formie zdalnej, co w dobie pandemii stanowi ogromne ułatwienie dla kredytobiorców. Potrzebujesz zdalnej pomocy eksperta kredytowego? Skontaktuj się już dziś!

 

Mirosław Pieróg Ekspert Kredytowy

Jestem ekspertem kredytowym z ponad 20 letnim stażem w branży finansowej. Obecnie, jako niezależny ekspert kredytowy pomagam uzyskać kredyty hipoteczne, gotówkowe, deweloperskie oraz kredyty dla firm. Współpracuję z mediami branżowymi, udzielam indywidualnych konsultacji oraz prowadzę prelekcje dla szerokiej publiczności na targach branżowych.