Kredyt hipoteczny i kredyt mieszkaniowy - czym się różnią?

Kredyt hipoteczny i kredyt mieszkaniowy – czym się różnią?

Kredyt hipoteczny oraz kredyt mieszkaniowy to pojęcia, które w powszechnym użyciu częstokroć stosowane są zamiennie, jednak z perspektywy finansowej, pomimo wielu wspólnych mianowników stanowią odrębne produkty. W niniejszym artykule przyjrzymy się punktom wspólnym kredytu hipotecznego oraz kredytu mieszkaniowego, jak i nakreślimy wyraźne różnice świadczące o braku tożsamości wspomnianych pojęć.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest długoterminowym zobowiązaniem finansowym, którego zabezpieczenie stanowi hipoteka. Oznacza to, że w sytuacji gdy kredytobiorca nie reguluje zadłużenia zgodnie z ustalonymi warunkami spłaty kredytu, a tym samym nie wywiązuje się należycie z umowy kredytowej, bank ma prawo skonfiskować nieruchomość stanowiącą zabezpieczenie naszego kredytu hipotecznego. Kredyt ten należy spożytkować na cel, który bardzo często banki szczegółowo określają w umowie. Pożyczone pieniądze w ramach kredytu hipotecznego można przeznaczyć m.in. na:

 • zakup domu lub mieszkania na rynku pierwotnym bądź wtórnym;
 • budowę domu;
 • remont mieszkania;
 • rozbudowa domu;
 • zakup działki budowlanej;
 • przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu we własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (w przypadku lokali spółdzielczych);
 • wykupienie mieszkania lokatorskiego lub komunalnego;
 • inwestycję w lokal pod wynajem;
 • adaptacja nieruchomości niemieszkalnej na lokal mieszkalny;

i wiele innych.

Wymienione powyżej cele kredytu hipotecznego są jedynie przykładowe, gdyż zakres oferty kredytów hipotecznych jest bardzo szeroki. Zwłaszcza, że istnieje wiele rodzajów kredytów hipotecznych. Są to:

 • kredyt mieszkaniowy – najpopularniejszy kredyt hipoteczny, który musi zostać przeznaczony na cel mieszkaniowy;
 • pożyczka hipoteczna – jest to zobowiązanie pozwalające uzyskać środki na dowolny cel. Pożyczka hipoteczna może zostać zaciągnięta na wczasy, zakup samochodu czy dobra luksusowe. Jednak należy mieć na uwadze, iż tego typu pożyczka, jak każdy kredyt hipoteczny, posiada zabezpieczenie w postaci hipoteki, nierzadko wartością znacznie przewyższając wysokość zaciągniętej pożyczki;
 • kredyt budowlano-hipoteczny – w tym przypadku cel kredytu stanowi budowa domu, zakup działki budowlanej, przebudowa domu oraz zakup domu w trakcie budowy. W tym przypadku hipoteka również ustanowiona jest na nieruchomość;
 • kredyt konsolidacyjny – służy zapożyczeniu się w banku, w celu pokrycia istniejącego już zobowiązania w innym banku, przy zabezpieczeniu również w formie hipoteki na nieruchomość;
 • kredyt refinansowy – podobnie jak w przypadku kredytu konsolidacyjnego służy spłacie zaciągniętego już długu w danym banku, natomiast działa na zasadzie transferu kredytu z jednego banku do drugiego. W tej sytuacji zabezpieczenie kredytu również stanowi nieruchomość.

Jak można zauważyć, kredyt hipoteczny w swojej definicji posiada szeroki zakres różnego rodzaju zobowiązań finansowych. Natomiast bardziej szczegółowo pochylmy się nad jednym z nich – kredytem mieszkaniowym.

Kredyt mieszkaniowy

Zgodnie z przedstawioną powyżej definicją kredytu hipotecznego, widzimy, iż kredyt mieszkaniowy jest jednym z typów kredytu hipotecznego. Kredyt mieszkaniowy to produkt bankowy służący finansowaniu wyłącznie celów mieszkaniowych, takich jak:

 • zakup mieszkania;
 • wykup mieszkania;
 • zakup domu;
 • remont mieszkania.

Kredyt mieszkaniowy, jak każdy kredyt hipoteczny, podlega zabezpieczeniu hipoteką. Wiąże się z długim okresem kredytowania oraz stosunkowo wysoką kwotą kredytu.

Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy – różnice

Zapoznając się z charakterystyką obu rodzajów kredytu, zauważamy, że różnica pomiędzy dwoma kredytami leży wyłącznie w zakresie celu kredytowania. Kredyt hipoteczny daje o wiele szersze możliwości w obszarze finansowania, natomiast kredyt mieszkaniowy posiada ściśle sprecyzowane cele kredytowe związane z zakupem mieszkania, wykupem mieszkania czy zakupem domu. Przy czym kredyt hipoteczny może zostać przyznany na budowę domu czy zakup działki. Ponadto, w ramach kredytu hipotecznego jesteśmy w stanie uzyskać pożyczę hipoteczną, w przypadku której cel finansowania jest dowolny.

Podsumowanie

Kredyt hipoteczny od kredytu mieszkaniowego różni się jedynie zakresem możliwości operowania danym kredytem. W przypadku kredytu hipotecznego uzyskane pieniądze jesteśmy w stanie przeznaczyć na dowolny cel, a kredyt mieszkaniowy wyłącznie na cele mieszkaniowe. Zatem dla podsumowania – każdy kredyt mieszkaniowy jest kredytem hipotecznym, z kolei nie każdy kredyt hipoteczny jest kredytem mieszkaniowym. Jednak niezależnie od rodzaju kredytu, podjęcie się któregokolwiek z nich posiada jeden wspólny mianownik – zawsze szczegółowo analizujmy oferty wielu banku. Wskazane jest, aby nasza decyzja na wiele lat została przez nas wnikliwie przemyślana oraz podjęta z uwzględnieniem naszych potrzeb, możliwości, a co najważniejsze, na najkorzystniejszych dla nas warunkach. Doradca kredytowy posiada wiedzę popartą wieloletnim doświadczeniem, stąd jeśli potrzebujesz skonsultować którąś z ofert bądź nasuwają Ci się jakiekolwiek inne pytanie, zapraszam do kontaktu.

Mirosław Pieróg Ekspert Kredytowy

Jestem ekspertem kredytowym z ponad 20 letnim stażem w branży finansowej. Obecnie, jako niezależny ekspert kredytowy pomagam uzyskać kredyty hipoteczne, gotówkowe, deweloperskie oraz kredyty dla firm. Współpracuję z mediami branżowymi, udzielam indywidualnych konsultacji oraz prowadzę prelekcje dla szerokiej publiczności na targach branżowych.