Doradca kredytowy - pierwsza rozmowa. Jak się przygotować?

Jak przygotować się do spotkania z doradcą kredytowym?

Kupno nieruchomości nierzadko przypominać może drogę przez mękę, zwłaszcza, jeśli planujemy zakup mieszkania na kredyt. Godziny spędzone na wyborze odpowiedniego lokum, analiza dziesiątek ofert kredytowych, następnie wizja dotrzymania wszelkich formalności związanych z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Cały proces wydaje się być karkołomny i z pewnością spędza sen z powiek niejednej osobie planującej zakup mieszkania.  Aby w pełni cieszyć się swoim nowym mieszkaniem, nie tracąc czasu oraz energii na przebrnięcie przez natłok formalności, potencjalni kupcy często decydują się na skorzystanie z usług specjalisty z branży kredytowej. O czym warto pamiętać przed podjęciem współpracy z doradcą kredytowym?

 

Doradca kredytowy – doświadczenie

Ekspert kredytowy, niegdyś określany jako doradca kredytowy, z pewnością dysponuje wiedzą z zakresu kredytów oraz doświadczeniem wykraczającym poza standardową znajomość tematu kredytów przez „przeciętnego Kowalskiego”. Jednak nie ukrywajmy – ekspert ekspertowi nierówny. Ponieważ zawód eksperta kredytowego staje się coraz popularniejszy, przed podjęciem współpracy z danym specjalistą, warto zorientować się w doświadczeniu doradcy kredytowego. Rynek przesycony jest ekspertami, którzy bez wystarczającej wiedzy oraz doświadczenia zachęcają do powierzenia im procesów kredytowych. Pytanie, czy warto oddać naszą przyszłość w ręce kogoś, kto poza szykownym garniturem nie sprawia wrażenia osoby kompetentnej? Odpowiedź pozostawiam Państwu.

 

Doradca kredytowy – pierwsze spotkanie

Po wyborze właściwego eksperta kredytowego przychodzi czas na pierwsze spotkanie. Obecne czasy ukazały nam, jak istotna jest elastyczność i jak wiele funkcjonalnych narzędzi zapewnia nam rozwój technologiczny. Dlatego też, spotkania online stały się alternatywą spotkań „face to face”, równie skuteczną i efektywną, co ich tradycyjny odpowiednik. Niestety nie wszyscy doradcy ufają tego typu rozwiązaniom. Będąc szczerym, sam podchodziłem do nich sceptycznie, jednak po zdecydowaniu się na wdrożenie tej formuły spotkań kilka miesięcy temu, dziś z całym przekonaniem mogę stwierdzić jedno – naprawdę warto. Jednak zarówno spotkanie online z doradcą kredytowym, jak i spotkanie w formie tradycyjnej wymaga takiego samego przygotowania. Na pierwszym spotkaniu najistotniejsze są dwa elementy:

  • informacje o nieruchomości;
  • informacje o sytuacji finansowej.

 

Informacje o nieruchomości

Doradca kredytowy z pewnością zechce pozyskać szczegółowe informacje dotyczące nieruchomości, którą planujemy kupić lub wybudować. Przygotuj się więc na pytania dotyczące lokalizacji, metrażu, planu mieszkania/budowy, wartości nieruchomości. Jest to niezbędne do poczynienia dalszych kroków oraz obrania właściwej strategii kredytowej. Kredyt hipoteczny to jedna z najważniejszych decyzji finansowych w życiu, stąd temat należy potraktować wyjątkowo rzetelnie oraz skrupulatnie.

 

Informacje o sytuacji finansowej

W celu optymalnego dostosowania oferty kredytu do potrzeb oraz możliwości kredytobiorcy, doradca kredytowy z pewnością zapyta na spotkaniu o sytuację finansową. Wobec tego, nie obejdzie się bez podania konkretnych informacji na temat dochodu miesięcznego netto, kosztów utrzymania gospodarstwa domowego oraz innych miesięcznych zobowiązań finansowych. Warto również zastanowić się, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na wkład własny.

 

Podsumowanie

Pierwsze spotkanie z doradcą kredytowym powinno zaowocować ustaleniem Waszej zdolności kredytowej oraz określeniem przybliżonej kwoty kredytu. Rzetelny doradca postara się również przedstawić rozmaite scenariusze spłaty rat kredytów przy różniących się parametrach kredytowania. Po uzyskaniu wszelkich niezbędnych informacji,  doradca kredytowy dopasowuje ofertę banku najlepiej dostosowaną do potrzeb i możliwości klienta. Na późniejszym etapie, klient proszony jest o przesłanie niezbędnych danych i dokumentów wraz z zaświadczeniem o zarobkach, a gdy wszystkie dokumenty są już poprawnie skompletowane – można podpisywać wniosek kredytowy. Decydując się na współpracę z ekspertem, warto mieć na względzie nie tylko doświadczenie, wiedzę oraz zaplecze merytoryczne specjalisty, ale i pozytywną atmosferę w jakiej odbywa się spotkanie. Nić porozumienia pomiędzy klientem a doradcą oraz zaufanie, jakim darzą się obie strony, w mojej ocenie stanowi niezmiernie istotną cegiełkę do owocnej współpracy. Jeśli potrzebujesz wsparcia rzetelnego oraz profesjonalnego eksperta kredytowego z wieloletnim doświadczeniem – zapraszamy na www.konsult.com.pl

Jestem ekspertem kredytowym z ponad 20 letnim stażem w branży finansowej. Obecnie, jako niezależny ekspert kredytowy pomagam uzyskać kredyty hipoteczne, gotówkowe, deweloperskie oraz kredyty dla firm. Współpracuję z mediami branżowymi, udzielam indywidualnych konsultacji oraz prowadzę prelekcje dla szerokiej publiczności na targach branżowych.