Doradca kredytowy - czego od niego oczekiwać? - Mirosław Pieróg
doradca kredytowy

Czego należy oczekiwać od usług doradcy kredytowego

Natłok obowiązków, tempo życia, codzienne sprawy często skłaniają osoby planujące zaciągnięcie kredytu do skorzystania z usług eksperta kredytowego. Jeśli doradca kredytowy jest właściwą osobą na właściwym miejscu – nie macie czego żałować, przy tak istotnej decyzji jak zaciągnięcie kredytu, warto podjąć współpracę z osobą kompetentną, zwłaszcza, jeśli swoją pomoc oferuje całkowicie bezpłatnie. Gorzej jednak, jeśli doradca kredytowy nie do końca odnajduje się w swojej roli. Czego zatem powinniśmy oczekiwać od eksperta kredytowego, w którego ręce warto oddać proces kredytowania? Dowiesz się w poniższym artykule.  

 

Doradca kredytowy – wiedza i doświadczenie

Ekspert kredytowy (kiedyś określany jako doradca kredytowy) powinien posiadać szeroką wiedzę finansową, a w dziedzinie kredytów czuć się jak ryba w wodzie. Dlatego też od eksperta, z którym nawiązujemy współpracę, oczekujmy przede wszystkim doświadczenia, które w skutecznym doradztwie kredytowym jest kluczowym czynnikiem wpływającym na skuteczność oraz efektywność działań. Kompetentny doradca kredytowy swoja współpracę zaczyna od rzetelnej rozmowy na temat potrzeb, oczekiwań i możliwości klienta. Dobrze przeprowadzony wywiad pozwala dopasować najkorzystniejszą ofertę kredytową do sytuacji klienta.

 

Doradca kredytowy porówna wiele ofert na jednym spotkaniu

Doświadczony ekspert kredytowy posiada rozeznanie w ofertach wszystkich banków, co oznacza, że na jednym spotkaniu porównamy kilkanaście ofert instytucji kredytowych. Ponadto, niezależnych ekspertów kredytowych nie ogranicza żaden plan sprzedażowy. Wiąże się to z obiektywną analizą ofert dostępnych na rynku, a w konsekwencji wyborem oferty najkorzystniejszej dla klienta, z uwzględnieniem jego potrzeb oraz możliwości. Dobry doradca kredytowy powinien również na bieżąco monitorować zmiany zachodzące w procedurach bankowych, kosztach ubezpieczenia czy prowizjach. Natomiast udając się bezpośrednio do banku, otrzymujemy jedną ofertę, często wyidealizowaną przez doradcę bankowego. Wówczas nie mamy pewności czy zaprezentowana oferta jest na pewno dla nas najkorzystniejsza.

 

Doradca kredytowy zaoszczędzi Twój czas

Aktualnie na polskim rynku możemy znaleźć oferty nawet kilkudziesięciu banków, wobec czego chcąc zapoznać się z każdą z nich, musimy poświęcić około trzy tygodnie na same spotkania z doradcami bankowymi. Doliczmy do tego nasz czas poświęcony na żmudną analizę otrzymanych ofert, dojazdy, które często wykraczają poza obszar naszego zamieszkania oraz dopatrywanie wszelkich formalności związanych chociażby z dostarczaniem wszelkich niezbędnych dokumentów oraz danych wymaganych przez bank.
W konsekwencji marnujemy swój cenny czas oraz pozostajemy sami z ogromem subiektywnych ofert. Profesjonalny doradca kredytowy powinien odciążyć nas całkowicie ze wszystkich obowiązków związanych z pełną procedurą.

 

Ekspert kredytowy zbada Twoją zdolność kredytową

Każdy z banków ma inne wymagania w kwestii obliczania zdolności kredytowej, część banków nie akceptuję pewnych źródeł dochodu potencjalnego klienta. W konsekwencji w każdym banku klient posiada odmienną zdolność kredytową oraz na inną kwotę kredytu może liczyć. Doświadczony doradca kredytowy posiada wiedzę na temat zasad liczenia zdolności kredytowej w poszczególnych bankach i może przeprowadzić symulację kredytową w każdym z banków. Klient otrzymuję pełne wsparcie podczas kompletowania dokumentów, składania wniosków kredytowych oraz może liczyć na pomoc po uruchomieniu procesu kredytowania.

 

Powinno między wami zaiskrzyć!

Doradca kredytowy powinien cechować się profesjonalizmem oraz niekwestionowaną wiedzą z dziedziny finansów. Jest to warunek konieczny aby uzyskany kredyt był w pełni dopasowany do potrzeb i możliwości klienta. Jednak warto pamiętać, że podejmując współpracę z ekspertem kredytowym, będziesz utrzymywać kontakt z tą osobą co najmniej do momentu finalizacji kredytu. Dlatego istotnym jest, aby Wasza współpraca przebiegała w pozytywnej i przyjaznej atmosferze. Ekspert kredytowy powinien być Waszym kumplem, który doradzi, wskaże właściwy kierunek, a jeśli jesteście w błędzie, postara się Was z niego wyprowadzić.

 

Podsumowanie

Doradca kredytowy powinien być osobą, która ułatwi procedurę ubiegania się o kredyt oraz zaopiekuje się całym procesem. Korzystanie z pomocy eksperta pozwala w znacznym stopniu zaoszczędzić czas i nerwy. Krok po kroku jesteśmy prowadzeni przez całą ścieżkę kredytową, unikając dzięki temu wpadek i nieprzemyślanych decyzji.

Jestem ekspertem kredytowym z ponad 20 letnim stażem w branży finansowej. Obecnie, jako niezależny ekspert kredytowy pomagam uzyskać kredyty hipoteczne, gotówkowe, deweloperskie oraz kredyty dla firm. Współpracuję z mediami branżowymi, udzielam indywidualnych konsultacji oraz prowadzę prelekcje dla szerokiej publiczności na targach branżowych.