Kredyt hipoteczny - krok po kroku - Mirosław Pieróg

Kredyt hipoteczny - krok po kroku

Wszyscy marzymy o własnych czterech kątach, o miejscu, w którym poczucie bezpieczeństwa sprawi, że stanie się naszym domem. Jednak znaczna większość z nas nie jest w stanie pozwolić sobie na nabycie nieruchomości unikając korzystania z produktów bankowych. Kredyt hipoteczny często stanowi nieodzowny element spełniania marzeń o własnym mieszkaniu. Stąd wielu Polaków kupując mieszkanie, decyduje się na wsparcie kredytem hipotecznym. Jeśli kredyt okazuje się niezbędny, jak podejść do niego rozsądnie? W jaki sposób poczynić pierwsze kroki, aby cały proces przebiegł sprawnie i bez zbędnych utrudnień? Jak przejść przez wszystkie etapy uzyskiwania kredytu hipotecznego? O tym, jak krok po kroku spełnić swoje marzenie o zakupie mieszkania dowiesz się w niniejszym artykule.

KROK 1

Jeśli przez myśl przeszła Ci wizja zakupu własnego mieszkania na kredyt – w pierwszej kolejności spotkaj się z ekspertem kredytowym. Właściwy ekspert kredytowy pomoże Ci oszacować Twoją zdolność kredytową, co stanowi podstawę ubiegania się o kredyt. To właśnie zdolność kredytowa wpływa na maksymalną wysokość kwoty kredytu, którą będziesz w stanie uzyskać. Do ustalenia zdolności kredytowej przyczyniają się m.in. takie czynniki jak: dochody netto, forma zatrudnienia, kwota kredytu, okres kredytowania, wszelkie zobowiązania kredytowe, czy liczba osób w gospodarstwie. Ekspert kredytowy dopyta Cię o wszystkie niezbędne informacje oraz na ich podstawie wyliczy Twoją zdolność określając przy tym optymalną dla Ciebie wysokość kredytu. Co więcej, doświadczony ekspert po uzyskanym wywiadzie będzie w stanie oszacować czy istnieje szansa podniesienia zdolności kredytowej oraz podpowie w jaki sposób tego dokonać. Na tym etapie warto również zadbać już o wkład własny.

KROK 2

Po spotkaniu z ekspertem i rzetelnej analizie Twojej zdolności kredytowej możesz ze spokojem i pewnością swoich możliwości kredytowych rozpocząć poszukiwanie wymarzonego mieszkania. Zastanów się czy chcesz kupić mieszkanie na rynku wtórnym czy rynku pierwotnym. Określ wszelkie za i przeciw – jeśli Twój ekspert kredytowy posiada dostateczne doświadczenie również w zakresie rynku nieruchomości, w tej kwestii także możesz zasięgnąć jego porady. Przy wyborze nieruchomości koniecznie zwróć uwagę na jej lokalizację, jednak pamiętaj, aby zorientować się w zakresie planów rozwoju infrastruktury oraz rozbudowy danego regionu. Często bywa tak, że w przeciągu kilku lat, okolica zmienia się nie do poznania, a lokalizacja, która wcześniej uznawana była za niekoniecznie atrakcyjną, wskakuje do czołówki najlepszych lokalizacji w mieście. Natomiast zarówno przy doborze lokalizacji, jak i metrażu czy funkcjonalności mieszkania, najważniejsza jest ocena tych elementów pod kątem własnych potrzeb i oczekiwań.

KROK 3

Jeżeli masz już na oku swoje wymarzone gniazdko, koniecznie upewnij się, że wybrane przez Ciebie mieszkanie nie posiada żadnych wad prawnych. Gdy będziesz pewny kwestii stanu prawnego nieruchomości, którą planujesz zakupić, możesz sporządzić oraz podpisać umowę przedwstępną. Na tym etapie, sumienny ekspert kredytowy również wesprze Cię oraz poinstruuje jak sprawnie przejść przez ten krok.

KROK 4

Następny etap to wybór najkorzystniejszej oferty banku. Spośród ofert wszystkich banków, należy indywidualnie dobrać tę najkorzystniejszą. Skrupulatna analiza wszystkich ofert pod kątem Twoich potrzeb i możliwości jest w obowiązku eksperta kredytowego, który prowadzi Cię przez cały proces kredytowania. Dobry ekspert wyjaśni wszelkie zawiłości oraz niuanse kredytowe i razem wyłonicie najlepszą dla Ciebie ofertę. Jednak pamiętaj – ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie, rolą eksperta kredytowego jest wskazanie Ci drogi oraz rozwiązań najkorzystniejszych, ale to Ty podejmujesz decyzję w kwestii wyboru oferty.

KROK 5

Po wyborze najdogodniejszej dla Ciebie oferty, ekspert kredytowy, z którym współpracujesz, składa wnioski do kilku banków, z zachowaniem priorytetu dla oferty najkorzystniejszej. Korzystając z pomocy eksperta, na tym etapie nie musisz się o nic martwić. Wszelkie formalności, dokumenty oraz cały proces uzyskania kredytu spoczywa na barkach eksperta kredytowego. Teraz pozostaje Ci jedynie czekać na pozytywną decyzję banku oraz telefon od eksperta z informacją, kiedy możesz umówić się na podpisanie umowy kredytowej. Pamiętaj, jeśli czegoś nie rozumiesz lub masz jakieś wątpliwości, nie bój się pytać. Eksperci kredytowi są od tego, aby dzielić się z Tobą swoją wiedzą.

KROK 6

Umowa kredytowa została podpisana, teraz czas na podpisanie finalnej umowy zakupu. W tym celu udajemy się do notariusza, w obecności którego zakup mieszkania musi zostać potwierdzony. Finalna umowa zakupu zostaje sporządzona w obecności notariusza oraz podpisana w formie aktu notarialnego. Notariusz będąc osobą zaufania publicznego, ma również prawo złożyć wniosek wieczystoksięgowy o wpisanie nowego właściciela do księgi wieczystej. Następnie akt notarialny, potwierdzający zakup mieszkania na kredyt, należy dostarczyć do banku wraz z potwierdzeniem złożenia wniosku wieczystoksięgowego oraz potwierdzenia opłaty na poczet zakupionego mieszkania.

KROK 7

Wszystkie formalności zostały dopełnione? Jesteś już w banku z niezbędnymi dokumentami? Teraz zostało Ci tylko podpisanie wniosku o uruchomienie kredytu. W przeciągu kilku dni środki znajdą się na koncie sprzedającego, a Ty staniesz się nowym właścicielem mieszkania. Możesz odebrać klucze i kończąc ostatni krok zakupu mieszkania, cieszyć się kolejnym krokiem w swoim życiu.

           

Jestem ekspertem kredytowym z ponad 20 letnim stażem w branży finansowej. Obecnie, jako niezależny ekspert kredytowy pomagam uzyskać kredyty hipoteczne, gotówkowe, deweloperskie oraz kredyty dla firm. Współpracuję z mediami branżowymi, udzielam indywidualnych konsultacji oraz prowadzę prelekcje dla szerokiej publiczności na targach branżowych.