Ekspert Kredytowy: Zakup mieszkania w dobie pandemii - istotne aspekty

Ekspert kredytowy radzi: Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania w dobie pandemii?

Jak zauważyłem w jednym z poprzednich artykułów, decyzja o zakupie mieszkania w okresie pandemii z pewnością wiąże się z bardziej dogłębną oraz precyzyjną analizą zarówno sytuacji rynku nieruchomości, jak i ofert kredytowych poszczególnych banków. Jeśli jednak posiadamy relatywną płynność finansową a pandemia nie wyrządziła szkody naszej sytuacji zawodowej oraz ekonomicznej, nie widzę powodów by zwlekać z decyzją zakupu mieszkania. Swój pogląd na obecny stan rynku nieruchomości, z perspektywy eksperta kredytowego, opisałem bardziej szczegółowo w artykule Kupno mieszkania w dobie pandemii – czy warto?, do lektury którego gorąco zachęcam. Niemniej, w niniejszym wpisie, postaram się zaprezentować 5 najistotniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę jeśli jesteśmy już zdecydowani na zakup mieszkania w obecnych czasach. Zaczynajmy.

Skrupulatna analiza oferty i wniosku kredytowego

Obecna sytuacja pandemiczna zmusiła banki do wdrożenia elastycznych rozwiązań w procesie kredytowania. Paraliż niektórych placówek skłonił banki do zastosowania działań idących naprzeciw klientowi. Stąd banki starają się do minimum ograniczyć wizyty klienta w placówce, a realizacja szeregu procedur, dotychczas mających miejsce podczas wizyty w banku, odbywa się zdalnie. Dlatego tak ważne jest skrupulatne zapoznanie się z ofertą oraz dokładne kompletowanie wniosku kredytowego, gdyż każdy najmniejszy błąd wiąże się opóźnieniami spowodowanymi kolejnymi etapami rozpatrywania wniosku. W tym przypadku nieoceniona staje się pomoc ekspertów kredytowych, którzy rzetelnie oraz profesjonalnie zbadają wszystkie oferty, wybiorą kredyt dostosowany do oczekiwań i możliwości klienta oraz zadbają o wszelkie formalności. Firma KONSULT Ekspert Kredytowy zapewnia kompleksowe wsparcie oraz bezpłatną pomoc w uzyskaniu najkorzystniejszego kredytu hipotecznego.

Zabezpieczenie

Z uwagi na niepewność czasów oraz fakt, iż wiele osób boryka ze skutkami kryzysu lub w przyszłości może je odczuć, banki z większą ostrożnością podchodzą do udzielania kredytów. Ponieważ przyznawanie decyzji kredytowej przez banki stało się bardziej nieprzewidywalne, warto zabezpieczyć się w umowie. Bardzo istotnym jest, by w umowie rezerwacyjnej lub przedwstępnej kupna/sprzedaży zawrzeć zapis mówiący, że w przypadku negatywnej decyzji kredytowej, wpłacona już kwota podlega zwrotowi w 100 procentach.

Kontrola oprocentowania

Obecnie, wskutek wyhamowania akcji kredytowej z uwagi na redukcje kadry oraz wdrożenie procedur bezpieczeństwa, część banków podniosła marże (oprocentowanie) kredytów. Często pojawia się pytanie, czy biorąc dziś kredyt z wyższą marżą, po ustaniu pandemii, marża zostanie przez bank obniżona. Otóż odpowiedź brzmi jednoznacznie – bank nie obniży odgórnie marży, natomiast, co bardzo istotne, można wnioskować o obniżenie marży wraz z pojawieniem się korzystniejszych ofert. Jeśli bank taki wniosek rozpatrzyłby negatywnie, wówczas zawsze istnieje możliwość przeniesienia kredytu do innego banku. Tego typu rozwiązania z powodzeniem wdrażałem z klientami w okresie poprzedniego kryzysu.

Rozsądna ocena swojej sytuacji

Otrzymałeś pozytywną decyzję kredytową, masz na oku przepiękne mieszkanie, jednak ze względu na niepewną sytuację zawodową, nie dają Ci spokoju obawy o Twoją płynność finansową?
W obecnych czasach jest to absolutnie zrozumiałe, jednakże w takim położeniu należy wziąć pod uwagę kilka czynników – m.in. etap na jakim znajduje się budowa oraz posiadaną przez nas rezerwę środków finansowych na wypadek utraty pracy. Natomiast niezależnie od okoliczności, podejmując decyzję o zakupie mieszkania zawsze należy rozsądnie ocenić swoją sytuację i wyobrazić sobie scenariusz, że za kilka lat również może nam zagrażać utrata zatrudnienia. Wówczas przy założeniu posiadania rezerwy finansowej na spłatę początkowo niskich rat odsetkowych, a w następnej kolejności kapitałowo-odsetkowych, okresowości braku zatrudnienia oraz faktu, że jesteśmy zdrowi, możemy przyjąć zielone światło na wzięcie kredytu.

Świadoma decyzja

Jeśli wybrałeś wymarzone mieszkanie, nie obawiasz się o swoją płynność finansową, a Twój bank udzielił Ci pozytywnej opinii kredytowej, nie odwlekaj w czasie finalizacji transakcji z nadzieją, że cena mieszkań spadnie. Nic nie wskazuje na to, aby cena mieszkań na rynku pierwotnym miała zanotować spadki, co więcej, w moim przekonaniu trend wzrostowy cen mieszkań przybierze na sile. W tym miejscu raz jeszcze zapraszam do bardziej wnikliwej analizy rynku nieruchomości w czasach pandemii, którą znajdziesz w artykule „Kupno mieszkania w dobie pandemii – czy warto?”.
Reasumując, okres pandemii dla wszystkich nas jest stanem rzeczy, z którym musimy zmierzyć się zachowując rozsądek oraz trzeźwość oceny sytuacji. Jeśli potrzebujesz specjalistycznej pomocy z zakresu doradztwa kredytowego, darmowej porady eksperta kredytowego bądź chcesz skonsultować ofertę któregoś z banków, serdecznie zapraszam do kontaktu.

Mirosław Pieróg Ekspert Kredytowy

Jestem ekspertem kredytowym z ponad 20 letnim stażem w branży finansowej. Obecnie, jako niezależny ekspert kredytowy pomagam uzyskać kredyty hipoteczne, gotówkowe, deweloperskie oraz kredyty dla firm. Współpracuję z mediami branżowymi, udzielam indywidualnych konsultacji oraz prowadzę prelekcje dla szerokiej publiczności na targach branżowych.